دانشگاه هرمزگان
ارتباط‌باصنعت آزمایشگاه مرکزی کتابخانه مرکزی هیأت علمی مجتمع دانشگاهی میناب آموزش های آزاد نهاد رهبری
EnAr ورود 0

بندرعباس یکی از بندرهای جنوب ایران است و نام پیشین آن بندر گمبرون بوده‌ است. بندرعباس اکنون بزرگترین بندر ایران و از نظر اقتصادی در سطح بسیار بالایی قرار دارد. در تقسیم بندی منطقه‌ای ایران بندرعباس جزو منطقه جنوب محسوب می‌شود. درصد بسیار بالایی از ترانزیت کالا از طریق بنادر شهید رجایی و باهنر صورت می‌گیرد. فاصله بندرعباس تا تهران ۱۳۳۳ کیلومتر می‌باشد. جمعیت این شهر در فصل‌های سال متفاوت می‌باشد. بندرعباس به دلیل شرایط خاص خود همواره پذیرای مهمانان و مسافران زیادی از اقصی نقاط ایران می‌باشد. شهرستان بندرعباس از سمت شمال به شهرستان حاجی آباد و از سمت شرق به شهرستان‌های میناب و رودان، از غرب به شهرستان های بندرخمیر و بندر لنگه، و از جنوب به خلیج فارس و جزیره قشم محدود می‌باشد. شهر بندرعباس مرکز شهرستان بندرعباس است. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۰ متر می‌باشد. نزدیک‌ترین شهر به بندرعباس شهر قشم (مرکز جزیره قشم) با حدود ۲۸ کیلومتر می‌باشد.

ارتفاع بندرعباس از سطح دریا ۱۰ متر می‌باشد. شهر از شمال به ارتفاعات و کوه‌ها و از جنوب به دریا منتهی می‌شود؛ بنابراین شیب عمومی شهر در راستای شمال به جنوب می‌باشد. بخش وسیع و قابل توجهی از شهر از جمله محله سورو در جنوب غربی شهر و جنوب خیابان امام خمینی حد فاصل خور شیلات و خورگورسوزان و جنوب محله نخل ناخدا دارای سطحی هموار بوده و از ارتفاعی بین ۰٫۶ متر تا حداکثر ۵ از سطح دریا برخوردار می‌باشد.


جمعیت - آب و هوا

بندرعباس مرکز استان هرمزگان است جمعیت این شهر را نمی‌توان به طور دقیق عنوان کرد زیرا از بومیان و مهاجرین تشکیل شده و تعداد مهاجرین بنا به فصول سال متغیر است. اما در آخرین برآورد انجام شده، جمعیت شهر در حدود 600 هزار نفر است. آب و هوای این شهر گرم ومرطوب است. به طور کلی بندرعباس از نیمه آبان تا نیمه فروردین دارای آب و هوای مطبوعی می باشد. ماه های اردیبهشت و خرداد هوا خشک، ماه های تیر تا مهر دارای آب و هوای مرطوب است. دمای هوای شهر بندرعباس در گرم‌ترین روزها به ۴۴ درجه سانتیگراد و در سردترین روزها به ۲ درجه سانتیگراد نیز می رسد. میانگین بارش سالانه بندرعباس در حدود ۲۰۰ میلیمتر است.

مراکز دانشگاهی

استان هرمزگان دارای چندین مرکز دانشگاهی از جمله دانشگاه هرمزگان، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه جامع علمی-کاربردی و دانشگاه پیام نور می باشد. از میان دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه هرمزگان واقع در 9 کیلومتری شرق بندرعباس (بزرگراه بندرعباس-میناب) دانشگاه مادر استان است.

6   4
بازدید امروز: 16    بازدید کل: 16604